Kápolna szentelés a Széphavason 2014. pünkösd hétfőjén
A Hazafiság Őrtornyának nevezi a legnagyobb székely Orbán Balázs a Gyimesekben, Széphavason épült a Szent Léleknek szentelt kápolnát. „1744-ben a veszteglő intézetek felállításakor betiltatott a moldovai csángók kijárása; ekként kíméletlen kezekkel tépetett szét azon szent kötelék, mely idegen földön lévő testvéreinket egybefűzé a hazával, és a szentély, a hazafiasság ez őrtornya, összeomlott feledett rommá változott át, azzal egyszersmind elszakíttattak tőlünk a haza emlőin oly szeretettel csüngő testvéreink; de a mostoha idők ne feledtessék el őket, ne, mert a végveszélytől megmenteni, s a szeretet kötelékével újból e hazához csatolni parancsolja az észszerű kötelesség érzete mellett a hazának intőszava is.” (Székelyföld leírása) Jelentem immár újra épült Hazafiság Őrtornya hogy, a szeretet kötelékével újból egymáshoz csatolja szétszóródott magyar testvéreinket, éltető isteni személyünk a Szentlélek által. 2014. június 9-én, pünkösd hétfőn Tamás József püspök atya, erdélyi paptestvéreivel közösen, szentmise keretén belül, kb. négyezer zarándok jelenlétében, megáldotta az adományokból megépült Szent Lélek kápolnát. Ki gondolta volna hosszú évekkel ezelőtt, amikor magányos búcsújáróként, imádságos lélekkel egyedül jártam fel a Széphavasra pünkösd hétfőjén egyszer majd ezrek fognak követni! Igen mert a Szentlélek így akarta. Nem új búcsújáróhely keletkezett, hanem az Isten által a réges-régi korokban megszentelt hely éledt ujjá. Hiszen itt már a középkorban is pálos kolostor állt, három kápolnával, Szentlélek, Szép Szűz Mária, Keresztelő János templomaival. Sőt 1651-ben X. Ince pápa még a kiváltságos oltár búcsúját is megadta nekik.
A kápolnaszentelő búcsúnkra, a magyar testvéri összetartozás jegyében, számos helyről jöttek. A helybeli gyimes-felsőloki búcsújárók az anyaországiaikkal gyalogoltak fel zarándokmenetben Cierek-patakáról Molnár V. Jóska bácsi vezetésével. De nagyon sokan jöttek a Fügés-tető felől is. A felsőlokiak mellett más gyimesvölgyi csángó testvérek is eljöttek, sőt a moldvaiak is itt voltak. Az anyaországiak között szép számmal megjelentek a kápolnaépítő kalákások és adományozók is, a korábbi évek más zarándokaival együtt. De rengetegen voltak olyanok is, akik most csak először jártak itt a hegyen. Papjaik vezetésével keresztaljak alatt, székely viseletben, búcsús zászlókkal feljöttek gyalogszerrel a Csiki- medencéből Csíkszépvíz, Csíkszentmihály, Ajnád és Csikszentmiklós falvainak zarándokai is.
A szentmise előtt énekek és beszédek hangoztak el, Hárs Klári konferálásával, Antal Imre népi zenekara közreműködésével. Először Orbán Balázs írását olvasták fel a Széphavasról. Utána Vas Nimród felsőloki plébános atya a helybeliek nevében köszöntötte az egybegyűlt sokaságot. Majd Esztány Zsolt építő mondta el gondolatait az építkezés szépségeiről. A kalákások képviseletében Andrikó László következett, aki veretes szavaival, a kápolnaépítés küzdelmeiről és nehézségeiről is szólt. Ez után Molnár v. József, néplélek kutató, a Széphavas Egyesület elnöke, mondta el várva várt szavait, melyben megköszönte a sok-sok önkéntes segítséget, melyből megépült a kápolna, majd a Tímár Zsombor gyimesfelsőloki, Ferenczi Tibor csíkszépvízi polgármesterek következek, végül a sort Magyarország bukaresti nagykövete, Zákonyi Botond zárta.
A beszédek közül elsősorban Molnár v. Józsefnek, a Széphavas Egyesület, most 84 éves elnökének kell kiemelnünk szavait: „Az ember, amikor már saját életútján haza felé ballag, az ember, azt nagyon jóesően veheti tudomásul, hogy él a nemzet-e hazán, és él a világ végezetéig, a teremtő Isten akaratából, a teremtő Isten adta szeretettben, múlhatatlan, hatalmas, legyőzhetetlen szeretetben….. A Jó Isten gondoskodott arról, hogy Jézus hitében a magyarság java megmaradjon és Jézus hitében magyarság java megmaradt. A Földön a Sátán uralkodik, de az Isten akarata felette van, felette lesz az idők végezetéig. Aztán ez a kápolna itt hátul. Csuda hely ez, a világ tetején vagyunk, ezt a helyet is a teremtő Jó Isten jelölte ki arra, hogy a magyarok, amikor a Szent Lélek hatalmas erővel árad ki ránk, a magyarok itt találkozzanak egymással….. Isten akarata fölötte van a gonoszságnak, mert lám ez a kápolna megépült……. Ez a kápolna áll, mert él magyar e hazában”
Tamás József püspök atya szent beszédében elmondta. „A kápolna a templomnak kicsinyített mása, de mert kisebb mint a templom, azért szentségében nem marad alul, egyenértékűvé válik a templommal. Hiszen úgy a templom, mint a kápolna Istennek hajléka közöttünk emberek között, és éppen ezért áldjuk meg és tesszük szent hellyé a megáldással, hogy az istennel való találkozásunknak legyen méltó helye…….Ahogy a múltban, hosszú évszázadokon keresztül ez a szent hegy is szent hely volt, mert a kápolna azzá tette, úgy ezután is ez a megszentelt kápolna szent hegyé teszi……. Hozzánőttek a hegyek Jézus Krisztushoz……Az Úr Jézus a Tábor hegy tetején változott el színében, ragyogtatta föl a kiválasztott három apostol előtt az Ö isteni valóságát. Ott mondta el azt Péter apostol, ami azóta is mindannyiunk számára lehet nagyon szép tapasztalat - Uram jó nekünk itt lennünk- Ma is elmondhatjuk itt ezen a hegyen, Uram jó nekünk itt lennünk…… Szép és dicséretes dolog, hogy ez a kápolna újra épült és helye lehet ennek a nagy zarándoklatnak, amelyet évről évre megismételtünk és ahol világ magyarsága szépszámba mindig összegyűlhet…… ”
A szentmise után Antal Imre zenészeinek vezetésével táncra perdült a zarándok közösség. Jókedvű beszélgetések, koccintások, falatozások folytak.
Néhányan bementünk a kápolnába, ahol spontán, közös éneklések, imádkozások alakultak ki. Egyszerre csak ott volt közöttünk a Szentlélek, eufórikus állapotba kerültünk, mindenki elkezdte testvériesesen ölelgetni a másikat boldogságában. Az Úr megnyilvánult, személyesen áldotta meg a kápolnát.
2014. augusztus 20. Szent István király ünnepén
Platthy István
Jóska bácsi és a püspök atya ünnepségen elhangzott beszédei az alábbiakra kattintva letölthetőek: Molnár V. József Tamás József püspök atya /1 Tamás József püspök atya /2